חיפוש :

הסכם ממון מוסיף לביטחון

ישנה סברה שגורסת כי הסכמי ממון מבוצעים רק בקרב עשירים, כאשר צד אחד מבקש להגן על רכושו בעת מיסוד מערכת היחסים. אך הדבר אינו נכון באופן מוחלט והסכמי ממון הם הרבה מעבר לכך ובעיקר מתאימים וחשובים לכולם.

באופן כללי, הסכם ממון מסדיר את יחסי הממון בין בני הזוג וכיצד יחולקו נכסיהם עם פקיעת נישואיהם או תום החיים המשותפים. באופן עקרוני מומלץ לבס הסכם כזה גם כאשר לא מדובר על הון רב וגם כאשר לשני הצדדים יש רכוש. הסכם ממון שונה לחלוטין מהתפיסה ההוליוודית, של הסלבס ועשירי העולם. גם זוגות טריים בתחילת דרכם או לחלופין זוגות בפרק ב' מבקשים לאגד את נושאים הכסף והממון המהותיים בהסכם הדדי ומכבד.

במציאות של ימינו כאשר אנשים, גברים ונשים, מתחתנים בגיל מאוחר לאחר שביססו קריירה ואספו רכוש זה טבעי שיבקשו להגן עליו בעת מיסוד הקשר, זאת במטרה להגן על מה ששלהם מלפני החתונה.  את ההסכם ניתן לגבש טרם החתונה, כאשר כל צד מגיע עם רכושו, הונו וחסכונותיו. את ההסכם ניתן לגבש גם לאחר החתונה או במהלך החיים המשותפים.

ההסכם אינו דבר של מה בכך, הוא חייב להיות כתוב ומפורט ולקבל אישור בבית משפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. במקרה שבני הזוג טרם נישאו ניתן לאשר את ההסכם גם בפני נוטריון, זאת במטרה להשיג הסכם שנקבע בהדדיות ושצד אחד לא נלחץ כדי להסכים לו.

מטרת ההסכם היא להעניק ביטחון לצדדים, שברגע האמת, במידה וחלילה הנישואים יתפרקו, יקבל כל צד את חלקו. זה נכון שבשלב הקדום הזה, כאשר האהבה שולטת בחייהם והכל זורם על מי מנוחות זה נראה תסריט לא הגיוני ולא רלוונטי, אך סיפורים רבים ולא נעימים מן העבר הובילו להבנה כי הסכם המגן על הצדדים בעיקר מפני עצמם, הסכם השומר על האינטרסים הכלכליים של כל צד זה דבר הכרחי וחשוב ביותר.

באמצעות ההסכם, כל צד בעת הגירושים, שומר על מה שהביא עמו "לעסקה" ולא מה שנצבר יחד כבני זוג. כך מונעים מצב בו רכוש ששייך לאחד הצדדים עוד מימים טרום הנישואים, המטרה היא לעגן ולהגן על רכוש שצברו בן או בת זוג טרם הנישואים או טרום החיים המשותפים וכל צד רוצה לדעת שבמקרה פרידה או גירושים הרכוש שהביא עמו יישאר בבעלותו ולא יחולק עם הצד השני.

חתימה על הסכם ממון קריטית בעיקר במערכות יחסים של פרק ב'. כאשר כל צד מגיע עם רכוש שצבר, לעיתים דירה, חסכונות, ביטוחים תיקי השקעה וכד'. וכל צד מגיע גם עם ילדים שעליו להגן ולשמור בהווה ולעתיד. הסכם ממון מבטיח לצדדים שקט וביטחון כלכלי, להם ולילדיהם.

 

 

 

באופן עקרוני הסכם ממון  אמור לכלול את הסעיפים וההתייחסויות הבאות:

  • פירוט חלוקת הרכוש שבבעלות כל אחד מבני הזוג (נכסי נדל"ן, מיטלטלין, חסכונות, ביטוחים, פיקדונות, ניירות-ערך, מניות, אגרות חוב, פיצויים, שילומים, תגמולים, קניין רוחני, הכנסות  וכו'), תוך התמקדות בהגדרות הרכוש, למי הוא שייך וכיצד.
  • סעיפים המסדירים את אופן חלוקת הרכוש הקיים בפועל טרום ההתמסדות והחתימה על ההסכם.
  • סעיף המדבר על הרכוש המשותף שייצבר וכיצד בעת הצורך יחולק, תוך בהתייחסות לאיזון משאבים.
  • קביעת סמכות השיפוט במקרה הצורך, זאת במטרה להגדיר מראש היכן יידונו ויוכרעו מחלוקות עתידיות בין בני הזוג במידה ויתפתחו.
  • הסכמי ממון רבים חורגים מגבולות הממון ומתייחסים גם לסוגיות קשות וכואבות כגון מזונות אישה ועניינים הקשורים לילדים, משמורת והסדרי ראייה.

חשוב מאוד לגבש ולחתום על הסכם ממון. מי שעושה זאת מרגיש הקלה גדולה, כאילו אבן הוסרה מעל כתפיו. מעכשיו הוא יכול להשקיע בכנות בחיי הזוגיות והמשפחה.

משרדי מלווה זוגות טרום נישואיהם וכן זוגות נשואים וזוגות לקראת פרק ב' של חיים משותפים, בכל תהליך כתיבת הסכם הממון. עו"ד סמו מציגה בפני הלקוחות את היתרונות ושומרת על הדדיות לאורך ההליך וכמובן גם בהסכם עצמו.

 

 

טואול - בניית אתרים באינטרנט